Poznaj zalety i wady felg aluminiowych

Chcesz, by Twój samochód wyglądał estetycznie i zastanawiasz się nad zakupem takich felg wykonanych z aluminium: https://www.sklepopon.com/felgi-aluminiowe ? Warto wcześniej poznać wady i zalety tego wyboru, bowiem wydatek na felgi aluminiowe może być sporym obciążeniem portfela. Nie w każdych przypadkach tego rodzaju felgi się sprawdzą, a nawet mogą okazać się całkowicie nietrafionym wyborem – wielu kierowców całkowicie o tym zapomina podczas doboru felg do pojazdu.

Zalety felg aluminiowych

Warto rozpocząć od zalet felg aluminiowych, bowiem jest ich naprawdę sporo. Oczywiście nie nadają się one do każdego typu pojazdu, jednak mogą się dobrze i całkowicie bezproblemowo sprawdzać w wielu przypadkach.

– Estetyka – niewątpliwie to główna zaleta felg aluminiowych, które wyglądają bardzo nowocześnie, potrafią podkreślić charakter pojazdu i nadają mu ciekawy look. Mają różnorodne wzornictwo, często są dodatkowo barwione, dlatego felgi tego typu można dopasować do każdego pojazdu.

– Lepsza wentylacja – właściciele samochodów sportowych czy mających tendencję do przegrzewania się hamulców, powinni zainwestować w felgi aluminiowe, które poprawiają wentylację układu hamulcowego. Aluminium jako dobry przewodnik odbiera bowiem ciepło pochodzące od hamulca i przekazuje je na zewnątrz, a do tego sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza.

– Odporność na korozję – trzeba przyznać, że aluminiowe felgi rzadko korodują, nawet po wielu latach użytkowania. Korozję może spowodować uszkodzenie czy pęknięcie, a także nieprawidłowa pielęgnacja, jednak na ogół zardzewiałe felgi z aluminium to rzadkość.

Wady felg aluminiowych

Felgi aluminiowe nie są jednak całkowicie pozbawione wad. Wiele czynników może bowiem wpływać na ich eksploatację, a także na to, czy w ostatecznym zestawieniu wydatek na tego typu sprzęt okaże się opłacalny.

– Cena – wadą felg aluminiowych jest cena, nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku felg ze stali. Wiele zależy jednak od wybranego modelu i marki – warto jednak pamiętać, że zbyt niska cena felg z aluminium może wpływać na ich jakość i zwykle nie zwiastuje okazji.

– Elastyczność – aluminium to materiał stosunkowo mało elastyczny, dlatego niezbyt dobrze sprawdzi się w trudnych warunkach – na wysokich krawężnikach, dziurawych lub nieutwardzonych drogach. W takich warunkach wytrzymałość felg może być mocno ograniczona.

– Problematyczna naprawa – w polskich warunkach felgi można łatwo uszkodzić, a sama naprawa nie należy do najtańszych i najprostszych. Może się zdarzyć, że pęknięcia po prostu nie da się już naprawić i konieczna będzie wymiana felgi na nową.

Czy kupić felgi aluminiowe?

Kupno felg z aluminium powinno być sprawą dobrze przemyślaną. W samochodach przeznaczonych na dojazdy po dziurawych drogach raczej się nie sprawdzą, ale w nowoczesnych, sportowych modelach jak najbardziej. Warto wcześniej sprawdzić, czy ewentualne koszty eksploatacji felg aluminiowych są dla nas opłacalne. Jak widać, zależy to od wielu czynników, bowiem same felgi mają zarówno wady, jak i zalety z którymi zawsze należy się liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *